TEHELNÁ 16
BRATISLAVA 831 03
info@vet-dent.sk
+421 911 583 181
VETERINÁRNA AMBULANCIA
Môj pes (mačka) má zubný kameň
Zubný kameň a s ním spojené zápalové ochorenie závesného aparátu zuba (parodontu) je najčastejším ochorením psov a mačiek starších ako 5 rokov. Zubný kameň sám o sebe nie je pre zviera škodlivý - problém spôsobujú baktérie, ktoré na výrazne členitom povrchu zubného kameňa nachádzajú vynikajúce útočisko. Baktérie a zápal spôsobený toxickými látkami, ktoré tieto baktérie produkujú postupne spôsobuje uvolňovanie závesného aparátu zuba. Následne vznikajú pozdĺž zubného koreňa kapsy a choboty, ktoré neskôr vedú k tomu, že sa zuby začnú kývať a nakoniec vypadávajú.

Za možnosť preložiť a uverejniť tento článok sa touto cestou chceme poďakovať autorke MVDr. Kateřině Slabej, Resident, Veterinary Dentistry (EVDC), stomatologická ambulancia Kliniky ARVET, Písek (http://www.arvet.cz/clanky/odpovedi-na-dotazy/muj-pes-kocka-ma-zubni-kamen.pdf)

Zubný kameň sa tvorí mineralizáciou zubného plaku. Miera tvorby zubného kameňa je individuálna, väčšinou sa zubný kameň tvorí nadmerne u psov malých plemien (jazvečík, pudel, yorkshire teriér). Zuby sa prirodzene čistia jazykom, pohybmi líc a hryzením. Veľký vplyv na usadzovanie zubného kameňa má postavenie zubov - u plemien s krátkou hlavou sú zuby uložené v chrupe abnormálne a to vedie k zvýšenému usadzovaniu zubného kameňa, rovnako ako keď sa psovi/mačke nenechajú vytrhnúť mliečne zuby, ktoré samé do veku 1/2 roka nevypadli. Tieto abnormálne postavené zuby obmedzujú prirodzenú samočistiacu schopnosť dutiny ústnej a vedú tak k nadmernému usadzovaniu zubného kameňa na problematických zuboch.

Zubný kameň sám o sebe nie je pre zviera škodlivý, je to iba minerálna usadenina. Problém spôsobujú baktérie, ktoré na výrazne členitom povrchu zubného kameňa nachádzajú vynikajúce útočisko. Produkujú množstvo toxických látok a spôsobujú v dutine ústnej zápal. Ten sa nejčastejšie nachádza na ďasnách a parodonte. Niekedy sa môže rozšíriť na celú dutinu ústnu. Zápal spolu s baktériami postupne spôsobuje uvolňovanie závesného aparátu zuba. Následne vznikajú pozdĺž zubného koreňa kapsy a choboty, v ktorých sa baktériam opäť veľmi dobre darí, neskôr sa zuby začínajú kývať a nakoniec vypadávajú. Je potrebné dodať, že tento proces je veľmi bolestivý. Niektoré psy dokážu hrýzť len s „dvoma“ ešte funkčnými zubmi, takže si majitelia ich bolestivý stav často nevšimnú.

Zubný kameň je tvrdý, nechtom neodstrániteľný nános na zuboch, najčastejšie na očných a vzadu na horných stoličkách. U zvierat s ochorením parodontu a ďasien môžete pozorovať: začervenanie ďasien a slizníc v dutine ústnej, bolestivosť pri hryzení, pri hre, pri čistení zubov, a v dôsledku potom napríklad odmietanie granúl, zápach z tlamy, ústup ďasien - odhaľovanie zubných koreňov, nadmerné slinenie. Zápalové ochorenie parodontu je často pre majiteľa veľmi obťažujúce zápachom z tlamy psa. Žiaľ toto ochorenie môže mať aj omnoho vážnejšie následky. Ak opomenieme bolestivosť a stratu zubov v pokročilých prípadoch, je to najmä riziko vzniku abscesov (zubných vačkov), ktoré sa môžu prevaliť fistulou (kanálikom) do nosnej dutiny, do okolia oka, von na tvár. Nezanedbateľné je tiež riziko vzniku zápalu kosti hornej aj dolnej čeľuste, ktorý toto ochorenie sprevádza. Takéto vážne hnisavé zápalové procesy ohrozujú celkové zdravie zvieraťa, pretože baktérie a ich toxíny sa uvoľňujú do tela a krvou môžu byť roznesené do iných orgánov. Tam, pokiaľ dôjde k zachyteniu týchto baktérií, sa môžu vyvinúť rovnaké zápalové ložiská ako v dutine ústnej. Konkrétne sú ohrozené obličky, pečeň, srdce a u samcov prostata.

Riešením ochorenia parodontu je dôkladné očistenie zubov od zubného kameňa, ktoré sa nejlepšie realizuje ultrazvukovým odstraňovačom zubného kameňa. Toto ošetrenie sa vykonáva v ľahkej anestéze. Pred ošetrením geriatrických pacientov je vhodné predoperačné vyšetrenie (vyšetrenie krvi, rentgenologické vyšetrenie hrudníka, príp. EKG). Takto je možné maximálne minimalizovať riziká anestézie u pacientov. Na našom pracovisku používame veľmi šetrnú anestézu - volíme anestézu vnútrožilovú nebo inhalačnú. Pri oboch metódach sa používajú látky s krátkodobým účinkom v pravidelných dávkach - aplikáciu je možné kedykoľvek pri možných komplikáciach prerušiť a pacient sa do 10 minút začína budiť. Pred zákrokom je nutné zabezpečiť, aby dostal pacient posledné krmivo o 16:00 predchádzajúceho dňa , voda sa mu ponechá, druhý deň majiteľ pacienta dopraví k nám a s jeho pomocou zavedieme pacientovi do žily kanylu, ktorou môžeme aplikovať lieky a anestetiká. Anestéza začne sedáciou - upokojením liekmi, po ktorých väčšinou zviera zaľahne, ale je stále pri vedomí. V tejto fáze môžeme s pacientom bezpečne manipulovať už sami a púšťame preto majiteľa domov. Pacient dostáva infúziu, antibiotiká a ďalšie anestetiká. Po odstránení zubného kameňa ultrazvukom vykonáme ošetrenie chobotov a káps pod ďasnami ručnými nástrojmi, ďalej vytrhnutie zubov u ktorých je to nutné, leštenie zubov špeciálnou leštiacou pastou a rotačným leštiacim kotúčikom. Zuby sú tak po zákroku hladké a zubný kameň sa na nich neusadzuje tak ľahko.

Zuby, ktoré sa kývu, sa nedajú zachrániť. Svojmu majiteľovi už neslúžia, prinášajú mu len bolesť a ohrozujú jeho zdravie pokračujúcou infekciou. Je teda potrebné ich vytrhnúť. Abscesy a píšťaly (fistuly) sa dajú vyliečiť tiež jedine vytrhnutím postihnutého zuba. Majiteľ si pre pacienta prichádza po dobe, ktorú je možné odhadnúť po sedácii - pohybuje sa od 45 minút až do hodiny a pol podľa rozsahu ošetrenia.

Pacienta odovzdávame pri plnom vedomí a preto už nie je nutné mať strach z možných komplikácií (nie je nutné strážiť, aby zvieraťu nezapadol jazyk atď.) U pacientov s vážnym postihnutím indikujeme pred zákrokom antibiotiká v tabletách, prípadne injekčne, v ktorých aplikácii pokračujeme aj niekoľko dní po zákroku. Znižuje sa tak krvácavosť a bolestivosť ďasien pri zákroku. U pacientov, ktorí sú na zákrok privedení včas a nemajú ešte tak rozsiahle ochorenie, stačí aplikácia antibiotík len tesne pred zákrokom.

Týždeň po zákroku odporúčame pacienta kŕmiť mäkkou stravou – varenou – kura + ryža 1:4, konzervy alebo máčané granule. Majiteľ masíruje ďasná hojivým prípravkom Herbadent alebo výplachmi iným dezinfekčným roztokom (Corsodyl). Masírovať je nejlepšie ušným vatovým tampónom namočeným v roztoku. Tampónom masírujeme ďasná tak, že ich akoby pritláčame na zub. Výplach dutiny ústnej dezinfekčným roztokom vykonávame najlepšie striekačkou.

Po týždni už býva dutina ústna zahojená dostatočne, aby sa mohlo pristúpiť k dlhodobým preventívnym opatreniam. Tými sú: čistenie zubov kefkou a pastou, kŕmenie granulami, výplachy dezinfekčnými roztokmi, podávanie rôznych žuvacích pamlskov. Nejvhodnejšia zubná kefka je kefka špeciálne pre psov - má štetiny vhodnej tvrdosti a špeciálny tvar. Alternatívne je možné použiť mäkkú detskú zubnú kefku. Použiteľná je i detská zubná pasta, ale lepšia je špeciálna psia (mačacia), pretože je pre žalúdok nedráždivá, nepení a navyše obsahuje enzýmy rozkladajúce zubný plak a hlavne je ochutená, takže si pacienti na čistenie ľahko zvykajú, pretože sú behom čistenia touto pastou vlastne odmeňovaní. Vzhľadom na to, že návyk na čistenie je pre úspešnú prevenciu vzniku zubného kameňa nevyhnutný, odporúčame psiu (mačaciu) zubnú pastu. U pacientov, ktorí čistenie odmietajú je vhodné začať s trpezlivým nácvikom s ochutenou pastou. Navykanie na čistenie vyžaduje u niektorých zvierat veľkú dávku trpezlivosti, buďte na to pripravení. Tá sa nanesie na prst a nechá sa psovi spočiatku len olíznuť, alebo sa mu nanesie na pysky, prípadne na zuby, ale len do chvíle kým pes začne javiť nespokojnosť. V tom momente činnosť prerušte a odmietavé správanie ignorujte. Po chvíli sa k čisteniu vráťte a psa pri vhodnom správaní neustále chváľte a odmeňujte pastou alebo pamlskom, pri nevhodnom ignorujte a činnosť prerušte. Takto postupne behom niekoľkých dní sa Vám môže podariť prepracovať sa psovi do tlamy len prstom s pastou, potom postupne zopakujte celý postup s kefkou na prst. Začínajte vždy zo strany a postupujte smerom dovnútra - psy najlepšie tolerujú manipuláciu v dutine ústnej zo strany, najhoršie spredu. Väčšinu psov je možné pri trpezlivom postupe na čistenie naučiť. Čistenie vykonávame krúživým pohybom smerom z ďasna na zub. Najlepšie je každodenné čistenie. U agresívnych jedincov, u ktorých hrozí, že svojho majiteľa pohryzú ide zrejme o poruchu správania - agresivitu voči majiteľovi a preto sa s nami poraďte o jej riešení. Často to vyžaduje dlhšiu konzultáciu a uplatnenie množstva opatrení, ale pri dobrej vôli a trpezlivosti je nádej na úspech.

Kŕmenie granulami je ďalším veľmi vhodným preventívnym opatrením. Je dokázané, že psom, ktoré sa kŕmia mäkkou stravou sa zubný kmeň tvorí omnoho viac než tým, ktorí sú kŕmení granulami. Po očistení zubov ultrazvukom a zahojení ďasien už nebýva hryzenie pre psy a mačky bolestivé, je preto vhodné (ak dosiaľ neboli granulami kŕmené) na ne prejsť postupne behom niekoľkých dní, aby sa tak predišlo tráviacim problémom spojeným so zmenou stravy. Existujú granule - veterinárna diéta - priamo určená pre psy a mačky s nadmernou tvorbou zubného kameňa. Výplachy dezinfekčnými roztokmi sú pomocným opatrením, ktoré má za úlohu znížiť množstvo baktérií v tlame, redukovať tak množstvo zubného plaku a tým znížiť tvorbu zubného kameňa a tiež obmedziť zápal ďasien a ozubice, ktorý sa v pokročilých štádiách ochorenia parodontu objavuje. Používame ho po zákroku v dutine ústnej a dlhodobo predovšetkým u psov, ktorí netolerujú čistenie zubov. Vhodné je tlamu vyplachovať aspoň 2x denne. Žuvanie pamlskov k tomu určených je ďalším vhodným doplnkovým opatrením. Je pre psa s ochorením parodontu zdravou hrou. Na trhu je aj viacero pamlskov a pochúťok s tvarom, ktorý zaručí čo najväčší kontakt so zubom behom žuvania. Obecne možno odporučiť všetky výrobky zo sušenej kože, sušené uši ... Viac informácií vám poskytneme počas konzultácie na našej ambulancii, na ktorú sa môžte vopred objednať cez našu webovú stránku alebo telefonicky.

Zavolajte nám
Objednávky